A machine P can print out one lakh books in 8 hours. Machine Q can print the same number of books in 10 hours while machine R can print them in 12 hours. All the machines are started at 9 A.M.While machine P is stopped at 11 A.M. and remaining two machines completed the work. Approximately at what at what time will the work time (to print one lakh books) be finished?
-
ক
11.30 Am
-
খ
12 Noon
-
গ
12.30 Pm
-
ঘ
11.35 am
-
ঙ
None of these
Machine P in 1 hour can print 1/8 of te books
Machine Q in 1 hour can print 1/10 of te books
Machine R in 1 hour can print 1/12 of te books
Together in 1 hour they can print = 1/8 + 1/10 + 1/12 = (15 + 12 + 10)/120 = 37/120 of the books
They worked altogether from 9am to 11am = 2 hours
So, together they printed = 37/120×2 = 37/60 of the books
Remaining books to be printed = 1 - 37/60 = 23/60 of the books
Now, machine Q and R together can print (1/10 + 1/12 = ) 11/60 of the books in 1 hour
So, they can print 23/60 of the books in 1×(23/60)×(60/11) = 2.09 hours = 125 min
So, printing will be finished at 9am + 125min = 11:05am approximately.
Related Question
View All-
ক
২৪
-
খ
২৫
-
গ
২৮
-
ঘ
৩০
-
ঙ
কোনটিই নয়
-
ক
১২
-
খ
৮
-
গ
৭
-
ঘ
৬
-
ঙ
কোনটিই নয়
অপু, দীপু, নিপু একটি কাজ যথাক্রমে ৬, ১০, ১৫ দিনে করতে পারে। একত্রে তারা কাজটি কত দিনে করতে পারবে?
-
ক
১২ দিন
-
খ
১ দিন
-
গ
৬ দিন
-
ঘ
৩ দিন
-
ক
৩০
-
খ
২৫
-
গ
২০
-
ঘ
৩৫
-
ক
২৫ দিনে
-
খ
৩০ দিনে
-
গ
৩৫ দিনে
-
ঘ
৪০ দিনে
-
ক
২৪ জন
-
খ
১৬ জন
-
গ
১২ জন
-
ঘ
৮ জন
১ ক্লিকে প্রশ্ন, শীট, সাজেশন ও
অনলাইন পরীক্ষা তৈরির সফটওয়্যার!
শুধু প্রশ্ন সিলেক্ট করুন — প্রশ্নপত্র অটোমেটিক তৈরি!
Related Question
Question Analytics
মোট উত্তরদাতা
জন